Мануальна терапія без болю

Мануальна терапія в Києві у PhD Онопрієнко

Мануальна терапія в Києві у PhD in Healthcare Онопрієнко Ігоря ВолодимировичаПонад 20 років команда на чолі з PhD in Healtcare Онопрієнко Ігорем Володимировичем займається лікуванням хребта, суглобів та патологій вертеброгенного генезу (причини), використовуючи “Нетравматічну методику безопераційного лікування хребта та суглобів”, основна складова якої — мануальна терапія. Інші застосовувані у рамках Методики методи є додатковими (допоміжними). Методика передбачає комплексне застосування мануальної терапії спільно з іншими консервативними методами, такими як: масаж, фізіотерапія, лікувальна фізкультура (ЛФК) та інші.
Докладно про Методику та алгоритм лікування читайте на сторінці “ПРОЦЕДУРА ЛІКУВАННЯ“.

ВАЖЛИВО!
У нас не застосовуються і ми є затятими супротивниками жорстких, неприцільних, грубих і особливо ударних технік мануальної терапії, а саме:

  • жорсткі неприцільні “скрутки” (часто супроводжуються криками і стонами пацієнта);
  • удари по хребцях кулаком, зубилом, молотком тощо.

ТАКІ ТЕХНІКИ НЕСУТЬ ВЕЛИЧЕЗНИЙ РИЗИК ускладнень і травматизму!
Крім того, після їх застосування Є ВЕЛИКА ЙМОВІРНІСТЬ ОТРИМАТИ ПОЖИТТЄВУ НЕСТАБІЛЬНІСТЬ хребетно-рухових сегментів (ХРСів)! В такому випадку рецидиви будуть спостерігатись частіше і пацієнтові буде необхідно ЧАСТІШЕ (а то й РЕГУЛЯРНО) звертатись на корекцію до мануального терапевта!

Ефект від обґрунтованого та компетентного застосування мануальної терапії пояснюється впливом на саму причину проблеми та наявних у пацієнта болю, дискомфорту та інших проявів патологій хребта та суглобів, у той час як допоміжні методи роблять процес лікування максимально ефективним, скорочують терміни лікування та допомагають закріпити отриманий результат на тривалий термін.

У нас приймають досвідчені мануальні терапевти з солідним досвідом практичної роботи з пацієнтами вертеброгенного профілю, яких очолює, а також проводить щоденний прийом пацієнтів (крім неділі), практикуючий з 2001 року вертебролог-мануальний терапевт, наш провідний спеціаліст — PhD in Healtcare Онопрієнко Ігор Володимирович. PhD за болонським процесом — це скорочення (абревіатура) наукового ступеня Доктор філософії (PhD, – латина: philosophiae doctor), а вчений ступінь PhD in Healthcare — тобто “Доктор філософії у сфері охорони здоров’я”, можна прирівняти до раніше присуджуваного наукового ступеня “Кандидат медичних наук”.

Ігор Володимирович Онопрієнко — продовжувач медичної династії у третьому поколінні, який з 2001 року вивчає та практикує як найбільш ефективні остеопатичні техніки: засновника остеопатії Е.Т.Стілла, техніки Д.М.Літтлджона, техніки “баланс та утримання” та “стрейн-контрстрейн”, м’язово-енергетичні техніки (МЕТи), техніки вісцеральної та краніо-сакральної терапії, інші остеопатичні техніки, так і найбільш ефективні техніки загальноприйнятої мануальної терапії (хіропрактики): трасти за Б.Й.Левицьким, К.Левітом, Г.А.Іванічевим та ін.

Наші мануальні терапевти намагаються застосовувати максимально м’які та нетравматичні для пацієнта техніки мануальної терапії, використовуючи найбільш ефективні техніки обох напрямків мануальної терапії: хіропрактики та остеопатії. Проводжуємі маніпуляції спрямовані на усунення функціональних блоків та асиметрій в хребті та інших частинах скелета, з відновленням фізіологічної рухливості без прямого впливу на хребет та суглоби: техніки “довгого важеля”, м’які тракції, ритмічні мобілізаційні прийоми, м’язово-фасціальний реліз, прийоми постізометричної та постреципрокної релаксації м’язів (ПІР, ПРР), дозоване ручне витяжіння хребта, а також багато інших технік мануальної терапії, навички яких мануальному терапевту потрібно не тільки одного разу отримати, але і постійно підтримувати все своє життя.

Що таке мануальна терапія

Мануальна терапія (від латинського “manus” — рука) — дуже давня наука, слова з назви якої точно передають  її сенс — лікування руками. Суть мануальної терапії полягає в тому, щоб спеціальними дозованими ручними маніпуляціями з різними структурами пацієнта: хребтом, кінцівками, навколохребетними структурами, м’язами та фасціями, кістками та суглобами (у тому числі з кістками черепа – краніо-сакральна терапія), внутрішніми органами (вісцеральна терапія) усунути або максимально зменшити защемлення, зажатість, подразнення м’яких тканин та відновити фізіологічну рухливість в суглобах.

Маніпуляції (або прийоми мануальної терапії) залежно від застосовуваної техніки, компетенції мануального терапевта та ситуації можуть проводитися як прямими техніками (безпосередньо у необхідній зоні або на необхідний суглоб), так і непрямими техніками (через кінцівки, які виступають як важелі, які передають вплив на необхідну зону або суглоб) з різним зусиллям в залежності від багатьох суб’єктивних чинників, що вимагає від виконавця знань та добре розвинутої навички “відчуття міри зусиль”. Багато хто вважає, що мануальна терапія і масаж це одне й теж, але така думка є невірною, оскільки масаж – це інший вид терапії руками.

В Україні у більшості людей мануальна терапія звично асоціюється з лікуванням хребта та пов’язаних з ним патологій (болі та дискомфорт у спині, попереку, шиї тощо), що цілком виправдано та відповідає завданням та цілям мануальної терапії.

Як лікувальний метод мануальна терапія набула всесвітньої популярності. Вона підкорила багатьох своєю ефективністю та безпекою, завдяки чому можна лікувати без операції (консервативно) патології хребта, суглобів і, звичайно ж, ті болі, відчуття та дискомфорт, які вони викликали. За наявності вертеброгенної патології переважно страждають спина, шия, поперек, кінцівки.

Перше, через що пацієнти звертаються за допомогою – це почуття болю в спині або шиї, що не дає нормально і повноцінно жити, займатися своїми звичними та улюбленими справами. З одного боку, біль — це захисна реакція організму на шкідливий фактор. Наприклад, коли пара з чайника потрапляє Вам на руку – Ви її смикаєте, коли Ви наступаєте на уламок, то відчуваєте його і виймаєте, щоб не сталося інфікування. Але коли біль не минає після того, як “повідомила” про проблему, це вже стає серйозним знаком і в такому разі без допомоги фахівця не обійтись.

Чому взагалі виникають болі, причиною яких є проблеми із хребетним стовпом?

Вся справа в тому, що є особливі хребетно-рухові сегменти (ХРС хребта) – це комплексні утворення, що складаються з пари суміжних (вище-і нижче) хребців, їх суглобового та зв’язкового апарату, нервів, судин та одного диска (міжхребцевого) на цьому рівні. У ХРС можуть формуватися функціональні блоки (порушення, блокування). Також можуть відбуватися зміщення хребців зі своїх фізіологічно правильних місць, що часто призводить до утиску (роздратування) корінців нервів спинного мозку, що викликає больовий синдром та подальшу симптоматику. Крім того, у формуванні болю крім блоків ХРС і зміщень хребців відіграє роль рефлекторно-м’язовий спазм, що виникає у відповідь на ушкоджуючий фактор, що діє на хребетний стовп.

Тому метою мануальної терапії є усунення вищевказаних проблем.

Завдання мануальної терапії:

  • усунути блокування (функціональні блоки) хребетно-рухових сегментів (ХРС хребта);
  • усунути/зменшити утиск (подразнення) корінців спинномозкових нервів;
  • усунути м’язовий спазм та привести м’язи у фізіологічний тонус;
  • наблизити до норми іннервацію м’язів рук та ніг, внутрішніх органів
  • закріпити отриманий результат на довгий термін.

Кому допомагає мануальна терапія

Мануальна терапія: до та після лікування
Мануальна терапія: до та після лікування

Більшість пацієнтів, які звертаються в нашу Клініку, пред’являє скарги на гострі або хронічні болі або дискомфорт в хребті (поперековому, грудному чи шийному відділі хребта), а також на оніміння пальців або порушення чутливості кінцівок.

Основною причиною зазначених болів та дискомфортних проявів є функціональні блоки та порушення в одному або кількох відділах хребта.

Говорячи простою мовою: в результаті розвитку захворювання хребта або травми, падіння, надмірного фізичного навантаження або підйому тяжкості нетренованою людиною, а також інших факторів відбувається утиск корінця спинномозкового нерва. Внаслідок цього пацієнт відчуває біль, дискомфорт, оніміння або інші неприємні прояви.

Наприклад, при утиску корінця спинномозкового нерва шийного відділу хребта, пацієнта можуть турбувати болі не тільки в самому шийному відділі хребта, але і головний біль, запаморочення, відчуття невпевненості при ходьбі. Це відбувається внаслідок спазму судин та недостатнього кровопостачання головного мозку, а надмірна напруга м’язів спини може спричинити відчуття загального хронічного дискомфорту.

Першочергове завдання мануальної терапії – вплинути на причину, тобто усунути або зменшити утиск або подразнення нервів, їх корінців або нервових закінчень, а потім – закріпити отриманий результат.

Лікування методом мануальної терапії

Саме поняття “мануальна терапія” звучить так: “manus” (манус) латиною – “рука” і “therapeia” (терапія), тобто лікування.

Часто люди плутають мануальну терапію з масажем, помилково вважаючи, що це те саме. Але це зовсім не так! Масаж та мануальна терапія зовсім різні методи лікування! Основна відмінність полягає в тому, що масаж – це поверхове лікування, яке зачіпає тільки м’які тканини (шкірний покрив, м’язи).

Різні види та техніки мануальної терапії дозволяють працювати як з твердими тканинами (кістками) так і з м’якими (м’язи, внутрішні органи тощо):

  • мануальна терапія хребта спрямована на роботу з хребцями та навколишніми м’якими тканинами;
  • вісцеральна мануальна терапія спрямовано роботу з внутрішніми органами;
  • краніо-сакральна мануальна терапія спрямована на роботу з кістками черепа.

Мануальний терапевт

Процедури (сеанси) мануальної терапії проводить мануальний терапевт. За класичною схемою, він здійснює всі маніпуляції з пацієнтом самостійно, при цьому головний його інструмент — його знання, досвід, і, звичайно, його вмілі та чутливі руки.

Вертебрологи-мануальні терапевти, які працюють у нашій Клініці, мають величезний досвід роботи і “набиті” руки. Це досягається завдяки тому, що вони щодня працюють на потоці, а не проводять поодинокі сеанси на тиждень.

Процедури мануальної терапії в нашій Клініці, за відсутності протипоказань та якщо пацієнт не заперечує, проводяться в комплексі з процедурами ручного масажу (виконує масажист) та процедурами фізіотерапії (магніто-лазерної терапії, міостимуляції та ін.). Тобто. Перед тим, як мануальний терапевт почне працювати з пацієнтом, масажист зробить ручний масаж, завдяки якому м’язи розслабляються, стають менш напруженими, якщо є набряк, то він зменшиться. Це потрібно, щоб сеанс мануальної терапії мав максимальний ефект. Після масажу мануальний терапевт виконує необхідні маніпуляції і проводиться ще одна процедура для закріплення лікувального ефекту – міостимуляція, магнітно-лазерна терапія і так далі.

Мануальна терапія хребта

Мануальна терапія хребта – це чудовий метод консервативної терапії, при якому мануальний терапевт працює і з хребцями окремо, і з хребетними відділами. Завдяки маніпуляціям мануальної терапії можна досягти таких результатів:

  • усуваються утиски корінців спинномозкових нервів;
  • усуваються усунення хребців – вони стають на свої фізіологічно правильні місця;
  • усуваються блоки у хребетно-рухових сегментах (ПДС);
  • нормалізується стан навколохребетних тканин, судин та нервів.

Якщо раптом чи поступово у людини з’явилися хворобливі відчуття, які пов’язані з вертеброгенною проблемою, якою б вона не була (травмування, остеохондроз, радикуліт, протрузія або грижа диска тощо), насамперед вона самостійно спробує зняти прояви прийняттям знеболювальних засобів або піде до масажиста. Так, це може зменшити або усунути біль, але тільки на якийсь час, так був усунений симптом, а не його причина.

Зовсім інакше діє мануальна терапія хребта. Адже головне завдання – прибрати те, що провокує виникнення всіх тих хвороб, незвичайних відчуттів (печіння, оніміння, почуття “повзання мурашок”), дискомфорту, відновиться фізіологічну рухливість хребетного стовпа, кінцівки та внутрішні органи знову запрацюють “як треба” і більше не будуть завдавати незручностей. Тільки після цього стан покращиться і можливе навіть повне одужання. Ви знову відчуєте себе повноцінною людиною!

Болючість процедур мануальної терапії

Сучасна мануальна терапія перебуває в рівні розвитку, і має дуже багато технік різного ступеня інтенсивності. Тому найбільш гуманним є застосування м’якотканих технік, які характеризуються мінімальною безболісністю, нетравматичні та добре переносяться пацієнтами різних вікових груп.

Наскільки процедура мануальної терапії безболісна і чи завдає дискомфорту, в першу чергу залежить від кваліфікації фахівця, який її виконує. У нашій Клініці працюють лише висококваліфіковані мануальні терапевти, які відчувають пацієнта, кожну ділянку його тіла та знають що роблять. Тому у пацієнтів після сеансу залишаються здебільшого позитивні враження, більшість чудово переносить лікування та із задоволенням його продовжують, адже деякі техніки досить приємні. Якщо навіть виникне якесь неприємне відчуття, воно малоболісне та незначне.

Показання до мануальної терапії

Мануальна терапія настільки універсальна, що здатна позитивно діяти практично на всі системи та органи людського організму! Основне завдання – усунення причини хворобливого стану. Дуже часто симптоми викликаються тим, що ущемляється корінець, що йде від спинного мозку.

Ось перелік хвороб та патологій, при яких може допомогти мануальна терапія (при адекватному і компетентному застосуванні):

  • остеохондроз усіх відділів хребта: шийний, грудний, поперековий (попереково-крижовий);
  • всі види радикуліту: хронічний або гострий поперековий (попереково-крижовий), грудний, шийно-грудний, шийний;
  • протрузія диска;
  • міжхребцева грижа (екструзія, кила);
  • люмбаго (“простріл” у попереку), дорсаго (“простріл” у грудному відділі), цервікаго (“простріл” у шиї);
  • ішіас (невралгія), ішіалгія, утиск Nervi Ischiadici;
  • люмбалгія, люмбоішалгія;
  • багато видів викривлень (деформації) хребетного стовпа: кіфоз, лордоз, сколіоз, гіперкіфоз, гіперлордоз, “плоска спина”;
  • багато інших хвороб опорно-рухової апарату.

Дуже важливим є те, що наша Клініка займається лікуванням болів як гострого, так і хронічного характеру, причиною яких можуть бути різні хвороби, аномалії або патології хребета.

Протипоказання до мануальної терапії

На жаль, є категорія людей із певними захворюваннями та станами, яким протипоказаний такий метод лікування.

Ось перелік основних протипоказань до проведення мануальної терапії:

  • перелом хребта;
  • новоутворення злоякісного характеру;
  • гостра стадія психічних розладів (хвороб);
  • стан наркотичного чи алкогольного сп’яніння;
  • остеопороз (іноді можливі м’які непрямі остеопатичні техніки у компетентному виконанні);
  • захворювання згортання крові;
  • будь-який запальний процес у спинному мозку та мозкових оболонках (наприклад, менінгіт);
  • ураження хребетного стовпа та суглобів інфекційними агентами;
  • інфекційні хвороби (СНІД, туберкульоз, гепатити та ін.);
  • стан після оперативного втручання на хребетному стовпі;
  • будь-яке свіже травмування кісток та суглобів опорно-рухового апарату;
  • гостра стадія порушення кровообігу в головному та спинному мозку.

Напрями (школи) мануальної терапії

Як медичний напрямок мануальну терапію визнали понад сто років тому. І вже на той час її, на основі відмінностей у техніках виконання маніпуляцій та теоретичних передумов, розділили на два напрями: остеопатію (osteopathy) та хіропрактику (chiropractic). Це так звані дві школи мануальної терапії.

Остеопатія

Ендрю Тейлор Стіл (Andrew Taylor Still) заснував цей напрямок. Її основа – техніка довгих важелів. Це означає, що на хребет вплив виявляється опосередковано через тіло, руки та ноги хворого. Техніки остеопатії дуже м’які у виконанні (порівняно з техніками хіропрактики), але вимагають більше часу для успішного виконання маніпуляцій (порівняно з хіропрактичними техніками), і відрізняються практично повною відсутністю звукових ефектів при їх виконанні (відсутні характерні клацання в суглобах хребта).

Остеопатія набула найбільшого поширення у Європі, хоча активно впроваджується у практику та інших регіонах, зокрема. та в Україна.

Хіропрактика

Цей напрямок заснував Деніел Девід Палмер (Daniel David Palmer). Техніка коротких важелів – її основа, оскільки на хребет вплив виявляється завдяки маніпуляціям з одним або декількома ураженими (проблемними) ПДС (хребетно-руховими сегментами).

Порівняно з остеопатичними, хіропрактичні техніки мають більший контакт з тілом пацієнта, маніпуляції виконуються швидше, використовуються прийоми з дозованою інтенсивністю. Часу для успішного виконання маніпуляцій вони вимагають менше, ніж техніки остеопатії, і відрізняються незначними звуковими ефектами при їх виконанні (є специфічні злегка відчутні клацання в суглобах хребта).

Хіропрактика набула найбільшого поширення у США, Канаді та Східній Європі, в т.ч. та в Україна.

Міністерство охорони здоров’я та соціальних служб США схвалило хіропрактику (мануальну терапію) як ефективний метод лікування гострих та хронічних болів у хребті, м’язах шиї та спини. Завдяки їй лікуються пацієнти, які мають гострі та хронічні болі, дискомфорт у хребетному стовпі, м’язах спини та шиї. Крім того, лікуються хвороби, через які хворі і відчувають больовий синдром і різні незвичні відчуття.

Ведучий спеціаліст нашої Клініки вертебролог-мануальний терапевт PhD Онопрієнко Ігор Володимирович володіє багатьма техніками обох напрямків (шкіл) мануальної терапії: остеопатії та хіропрактики, які щоденно практикує більше 20-ти років. Крім того, інші мануальні терапевти Клініки – це досвідчені, кваліфіковані та розуміють кожного пацієнта вертебрологи! Враховуючи ще й те, що хворі і так відчувають часом навіть дуже сильні болючі відчуття, наші мануальні терапевти намагаються використовувати ті м’якоткані техніки мануальної терапії, які будуть мінімально болючими для пацієнта. Стан пацієнта після проведення маніпуляцій нерідко перевершує всі очікування!

Мануальна терапія: минуле та сучасне

Перші згадки про “ручні” методи лікування хвороб опорно-рухової системи відносяться до античних часів, які дуже нагадують сучасні методи “мануальної” терапії. Вже тоді було зазначено, що певні маніпуляції можуть принести полегшення та усунути або значно знизити біль у спині.

І весь цей час практика лікування руками розвивалася, з’являлися нові техніки, відкривалися нові її особливості та переваги. Навіть незважаючи на те, що позитивний ефект від її застосування був незаперечний, все ще дуже довго медична наукова спільнота не хотіла приймати її до своїх лав і приписувати її статус напряму медицини. Для цього знадобилося щонайменше 20 століть! Адже лише до кінця ХІХ століття її офіційно визнали та почали її впроваджувати у програму лікування. До цього мануальна терапія “йшла з народу”, адже лікували нею знахарі, цілителі і навіть звичайні люди, що навіть не мають найменшого поняття не те що про роботу людського організму, а навіть про його будову.

Сьогодні мануальна терапія вже повноправна частина всієї медицини і схвалена Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). Було проведено безліч досліджень, які довели ефективність та безпеку мануальної медицини. Якщо вертебролог-мануальний терапевт грамотний і всі маніпуляції виконує правильно, то позитивний результат не забариться!

Мануальна терапія в теорії та практиці

Вертебрологи, ортопеди, неврологи та нейрофізіологи довгий час вивчали лікувальний ефект мануальної терапії та знайшли йому пояснення та запропонували теорію оборотних розладів рухової сфери. Дуже багатьом мануальна терапія завдячує дослідникам із США, Англії, Німеччини та Чехії, які також сформулювали та обґрунтували теорію оборотних соматичних дисфункцій (функціональних розладів) рухової системи.

Перш ніж приступити до лікування, слід максимально точно встановити причину. І тому використовують сучасні методи мануальної терапії, неврології, ортопедії, травматології, вертебрології, рентгенографії.

Методи ручної (мануальної) та апаратної діагностики, що використовуються для встановлення діагнозу:

  • візуальний огляд;
  • пальпація (обмацування);
  • пальпація (обмацування) суглобів методом несильних натискань та поштовхів;
  • визначення обсягу рухів суглобів;
  • визначення обсягу руху тулуба, голови та кінцівок;
  • спеціальні мануальні тести за точками-орієнтирами, а також тести за допомогою нахилу тулуба та кінцівок пацієнта у різних осях (проекціях);
  • м’язове тестування;
  • загальноклінічні методи дослідження;
  • неврологічні методи дослідження;
  • ортопедичні методи дослідження;
  • рентген-дослідження;
  • магніторезонансна томографія (МРТ);
  • комп’ютерна томографія (КТ/СКТ);
  • ультра-звукова діагностика (УЗД);
  • та ін.

Прийоми і техніки мануальної терапії

На сучасному етапі мануальна терапія має безліч прийомів та технік, тому такий метод лікування має право використовувати лише кваліфікований та досвідчений мануальний терапевт.

Терапевтичні прийоми мануальної терапії:

  • тракція;
  • мобілізація (ритмічна та позиційна);
  • компресія ішемічна (акупресура);
  • пресура;
  • мобілізація (маніпуляція) поштовхова;
  • методи релаксації м’язів: постреципрокний (ПРР) та постізометричний (ПІР).

Техніки мануальної терапії:

техніки м’язово-енергетичні (МЕТ);
високошвидкісні низькоамплітудні техніки (трастові/поштовхові техніки);
м’язово-фасціальний реліз;
стрейн-контрстрейн;
ортобіономія (удосконалений стрейн-контрстрейн);
фацилітований (полегшений) позиціональний реліз (ФПР);
баланс та утримання;
техніки остеопатичні Ендрю Тейлора Стілла (Andrew Taylor Still);
інші остеопатичні техніки.
Сучасний підхід до лікування методом мануальної терапії в Україні передбачає домінуюче використання м’якотканних технік, у тому числі м’язово-енергетичних технік (МЕТ), які мають цілу низку незаперечних переваг перед іншими техніками:

ефективність;
максимальна безпека;
процедури доставляють пацієнту мінімум дискомфорту, добре ними переносяться, і в цілому вважаються приємними.
Резюме про мануальну терапію
Мануальна терапія на думку А. Шварценеггера
Мануальна терапія – прекрасний, доведений та науково-обґрунтований метод у лікуванні патологій хребта та суглобів. Але застосовувати цей метод має фахівець, який має достатній рівень знань та досвід роботи, адже тільки професіонал здатний правильно діагностувати проблему та грамотно виконати всі необхідні маніпуляції мануальної терапії. Аматорам тут не місце!

Мануальні терапевти з усього світу вже давно активно “рятують” суглоби та хребти за допомогою мануальної терапії. Вона визнана і “улюблена” багатьма фахівцями та пацієнтами.

Якщо Вас спіткали проблеми з хребтом, ми із задоволенням допоможемо Вам! Ми проведемо максимально ретельне обстеження, щоб знайти причину Ваших проблем, і зробимо всі необхідні заходи, щоб Ви відчували себе повноцінною та активною людиною! Ваше здорове та гнучке тіло знову Вас радуватиме!

При проходженні лікування в нашій Клініці Ви отримаєте максимальний результат за повної безпеки.